Agenas team

01.10.2013 - Patnáct let závodů v Javorníku


Patnáct let závodů v Javorníku


... a krávy neodmyslitelně patřily k závodu

historie v bodech

* do roku 2008 se závody konaly na pastvinách nad obcí Zálesí a krávy neodmyslitylně patřily k závodu
* od roku 2003 je závod pravidelně zahajován na náměstí v Javorníku
* od roku 2009 se závody konají v nové lokalitě v Horních Hošticích
* od roku 2010 byl závod zařazen do seriálu BIG SHOCK! CUP Mistrovství České republiky v off road tech trialu
* za patnáct roků se závodů zúčastnilo celkem 307 účastníků
 * nejvíce posádek (47) se zúčastnilo v roce 2007, nejméně (5) v roce 1998


... klid před bouří, Zálesí 2007

historie slovem

V Javorníku se offroadové závody jezdí od roku 1998, kdy se uskutečnil tzv. nultý ročník závodu Javornický off road – Zálesí. Od tohoto roku prošel závod různými vývojovými změnami. Pořadatelem závodu byl Javornický spolek příznivců off road, jehož členy byli i členové dnešního AGENAS TEAM autoklubu v AČR Javorník. V Javornickém spolku příznivců se postupem času a vývojem závodu začaly vytvářet dvě názorové větve. Ta první, dá se říct zakládající, se začala orientovat na expedice. Druhá, zastoupená členy AGENAS TEAMU, se orientovala pouze na organizaci závodů v trialu. Toto vedlo v roce 2008 k tomu, že vlastní závod byl rozdělen na dvě skupiny podle názorových větví spolku. Jedna skupina závodila pouze v off road tech trialu, druhá soutěžila v různých soutěžích souvisejících s expedičním ježděním a zábavných soutěžích.  
Vzhledem ke skutečnosti, že pro rok 2009 nebyl dán vlastníkem pozemků souhlas k uskutečnění závodu na Zálesí, bylo rozhodnuto, že se závod v tomto roce neuskuteční. Snahou Města Javorník a především tehdejšího starosty pana Jiřího Jury bylo závod zachovat a pokračovat v jeho tradici. Proto byl starostou města  osloven manager AGENAS TEAMU, aby uspořádal závod v nové lokalitě v Horních Hošticích, kterou na žádost města doporučila společnost SABAS spol.s r.o. Javorník. Po zhlédnutí nové lokality začátkem září, bylo rozhodnuto, že se v tradici závodů v Javorníku bude pokračovat. Pořádáním závodu byl pověřen AGENAS TEAM autoklub v AČR Javorník v úzké spolupráci s Městem Javorník. Od roku 2003 je Město Javorník hlavním partnerem závodu.
V nové lokalitě v Horních Hošticích se závody konají od roku 2009. Od roku 2010 je závod Off road trial Javorník zařazen do seriálu závodů BIG SHOCK! CUP Mistrovství České republiky v off road tech trialu.


takhle se závodilo v Zálesí v roce 2007...

... takhle se závodilo v Horních Hošticích v rovr 2009 ...

... a takhle se závodilo v Horních Hošticích v roce2012.

V roce 2013 se vJavorníku opakuje situace z roku 2009. Vlastníci pozemků opět nedali souhlas ke vstupu na pozemky v katastru obce Horní Hoštice, které by byly závodem dotčeny. Z tohoto důvodu se závod v Javorníku, po patnáctileté tradici, neuskutečnil....

Pořadatelé seriálu BIG SHOCK! CUP byli nuceni pátý závod přeložit do Mohelnice, kde se závod uskutečnil jako VELKÁ CENA OLOMOUCKÉHO KRAJE. Záštitu nad závodem převzal náměstek hejtmana Olomouckého kraje Ing. Zdeněk Švec. Více informací k pátému závodu naleznete zde.


Přehled vítězů jednotlivých ročníků naleznete zde.


Následujícími záběry si připomeňme nezapomenutelnou atmosféru Javornických závodů na závodišti v Horních Hošticích

 ročník 2012  ročník 2010  ročník 2010
autor videa
Studio Lion Heart (Šumperk)
autor videa
Petr "Kovi" Kováč (Jeseník)
autor videa
Tereza Dondová (Praha)


Více o historii Javornických závodů se dozvíte zde.


 

Copyright © 2010 AGENAS TEAM, autoklub v AČR
Webdesign: CUBE visioin