shockcup

20.11.2008 - Komentář k finálovému závodu seriálu 4x4 SHOCK CUP 2008

Čtvrtým, závěrečným závodem se seriál 4x4 SHOCK CUP 2008 vrátil opět do Křemačovských lomů u Mohelnice, kam přijelo celkem 41 posádek z celé republiky. Průběžné pořadí po třech závodech nasvědčovalo, že se bude o prvenství v prvním ročníku seriálu 4x4 SHOCK CUP 2008 bojovat do poslední sekce. Ve všech třídách před posledním závodem byla první tři místa otevřená pro více posádek. Pořadí posádek našeho týmu před posledním závodem: Tomáš Janků a Martin Mika třetí místo se 43 body ve třídě O2, David Janků a Jan Matoušek čtvrté místo se 47 body ve třídě O3. Vzhledem k tomu, že naše posádky absolvovaly všechny závody, jeden výsledek, ten nejhorší, se jim bude škrtat. Teoreticky měly obě dvě posádky možnost získat i druhé místo v celém seriálu ve své třídě, ale …
Závod slavnostně zahájil starosta města Mohelnice, Ing. Zdeněk Jirásko. Po odjetých třech sekcích byl změněn způsob organizace závodu ze společného na skupinový. Důvodem byla potřeba zrychlit průběh závodu. K této změně došlo po dohodě se všemi posádkami. Při skupinovém způsobu organizace závodu postupně absolvují posádky jednotlivých tříd společně jednotlivé sekce se stejnými komisaři. Jak se ukázalo, byla tato změna přínosem a závod nejenom urychlila (posádky absolvovaly více sekcí), ale i přinesla větší soutěživost mezi posádkami bojující o vítězství v seriálu. Ve třídě O3 se v sobotu dokonce bojovalo do pozdních večerních hodin. Poslední posádky absolvovaly poslední sekci za umělého osvětlení, v záři reflektorů ostatních posádek. Pořadí po sobotě bylo následující.
Že to nebude jednoduché, bojovat o stupně vítězů v celkovém pořadí, nasvědčovaly výsledky ze soboty. Nedá se říct, že Tomáš Janků a Martin Mika jeli špatně. V průběhu dne se v průběžném pořadí pohybovali na třetím a čtvrtém místě. V jedné sekci ale „chytli mlíko“, za to nasbírali 486 trestných bodů a bylo vymalováno. Po prvním dnu byli na šestém místě s 953 trestnými body se ztrátou 63 bodů na páté místo a 388 na místo třetí. A to bylo hodně. Lépe si vedli David Janků a Jan Matoušek ve třídě O3. Ze sobotních sedmi sekcí vyhráli tři, nasbírali 313 trestných bodů, v průběžném pořadí byli po sobotě na druhém místě a na první místo ztráceli pouhých 22 bodů. Aby se v celkovém pořadí seriálu dostali na stupně vítězů, museli by poslední závod vyhrát.
Nedělní mrazivé ráno pokrylo celé závodiště bílou jinovatkou. Posádky bojovaly o co nejlepší umístění až do poslední sekce, ale na pořadí po sobotě, kromě třetího místa ve třídě O1, se však v neděli už nic nezměnilo. Posádky našeho týmu bojovaly, ale na stupně vítězů v celém seriálu to nestačilo. Tomáši Janků a Martinu Mikovi by stačilo na celkové třetí místo v seriálu čtvrté místo v posledním závodě. To se jim však nepodařilo. Na třetí místo v celkovém pořadí jim chyběl pouhý jeden bod. Davidu Janků a Janu Matouškovi by nestačilo na celkově na třetí místo ani vítězství, pokud by ostatní adepti na stupně vítězů dojeli tak jak dojeli. A tak obě naše posádky skončily ve svých třídách na čvrtém místě.
  
Razz zleva. 2. místo - Jan Matoušek a David Janků (Agenas team Javorník); 1.místo - Jan Linek a Jan Cihelka (Škvorec); 3.místo - Černický Jakub a Nečesal Petr (Brno)
 
Výsledky čtvrtého závodu seriálu najdete zde.
Výsledky celého seriálu závodu 4x4 SHOCK CUP 2008 naleznete zde.

Copyright © 2010 AGENAS TEAM, autoklub v AČR
Webdesign: CUBE visioin